۳ سال پیش

چطوری طلا را تشخیص دهیم؟ (روش های تست طلا)

چطوری طلا را تشخیص دهیم؟ (روش های تست طلا)

طلا فلز بسیار گران قیمتی است و همین امر سبب شده است که نمونه های بدلی و غیر اصلی از آن، به دست افراد سودجو برای کسانی که دانشی از شناخت طلای اصلی ندارند، ساخته شود. به عنوان یک معیار یا استاندار جهانی هر قطعه ای که کمتر از 41.7 درصد یا 10 قیرات طلا داشته باشد تقلبی و بدل محسوب می شود.

اگر شما طلایی خریداری کرده اید و نسبت به اصل یا بدل بودن آن شک دارید، مطمئن ترین راه برای تست طلای شما تایید یک شخص معتمد طلافروش است. اما راه های دیگری هم وجود دارد که شما خودتان می توانید در منزل و یا به هنگام خرید از آن استفاده کنید تا بدانید که طلای شما اصل است و یا بدل.

در ادامه ی این مطلب مجله ی زرآلتون برای شما راهکارهایی ساده برای تشخیص طلای اصل و جواهرات اصلی آورده ایم که به راحتی می توانید در مدت چند ثانیه تشخیص دهید که جنس مورد نظر شما از چه کیفیتی برخوردار است.

پس با ما همراه باشید.

مارک یا مهر طلا

در اصطلاح طلا فروشی همانگونه که حتما شنیده اید به آن چیزی که بر روی طلا حک می شود انگ می گویند. انگ یعنی نشانی که بر روی طلا زده می شود تا اطلاعاتی در دسترس و کاربردی به خریدار و فروشنده داده شود.

معمولا این کد و یا انگ شامل عیار طلا و یا کد سازنده ی طلا می باشد که معمولا در قسمتی از طلای خریداری شده ی شما درج می شود که با دقت باید خوانده شود. مکان درج این کد و علامت معمولا در جایی از قطعه ی طلا است که باید به سختی دیده شود.

این عدد اگر نشان دهنده ی عیار طلای شما باشد می تواند عددی بین 0 تا 999 باشد که معمولا طلاهایی که در بازار داخل کشور فروخته می شود با عدد 750 همراه است که نشان دهنده ی عیار18 طلا است.

ممکن است در طول زمان و استفاده ی زیاد از طلای شما این کد یا مهر از بین برود، به همین جهت برای طلاهای مستعمل و قدیمی این روش کاربرد چندانی ندارد.

طلای آبکاری شده چطور؟

باید توجه داشته باشید که طلای آبکاری شده هم دارای نشان اختصاری به خود است که با GF نشان داده می شود و که به معنای روکش طلا یا همان Gold Floor است.

اگر بر روی قطعه ی  طلایی علامت 750GF را دیدید به معنای آن است که این قطعه با طلای 18 عیار آبکاری شده است اما جنس پایه ی آن طلا نیست و ممکن است نقره و یا مس باشد.

تغییر رنگ طلا

باید توجه داشته باشید که طلای اصل به هیچ وجه به صورت نقطه ای تغییر رنگ پیدا نخواهد کرد و اگر هم دچار رنگ رفتگی شود به صورت یک دست کمرنگ خواهد شد.

به تمام قسمت های طلای مورد نظر توجه کنید و اگر قسمتی از آن تغییر رنگ داده باشد، نشان دهنده ی آن است که طلای مورد نظر خالص نیست. بیشتر به گوشه ها و کنج ها توجه کنید که معمولا با استفاده و پوشیدن، مستعمل خواهد شد و اگرقطعه فقط دارای آبکاری طلا باشد قابل مشاهده است.

نوع رنگ رفتگی:

اگر محل رنگ رفتگی نقره ای باشد قطعه نقره با روکش طلا

اگر قرمز و یا مسی رنگ باشد قطعه از جنس مس با روکش طلا

ماندن رنگ طلا بر روی پوست

اگر با استفاده از طلا بر روی پوست شما اثری از رنگ بماند، نشان از تقلبی بودن قطعه است. طلای خالص به هیچ وجه با پوست شما واکنشی نشان نمی دهد که از آن رنگ به جای بماند و معمولا ماندن رنگ بر روی پوست نشان از طلا نبودن آن است.

باقیماندن رنگ سیاه نشان از نقره بودن قطعه دارد و رنگ سبز هم برای قطعات مسی است که سولفید می شوند.

البته باید توجه کنید که طلایی با عیار 14 و یا کمتر می تواند نشانه هایی از جاماندن رنگ به جای بگذارد، که در آن صورت با روش های دیگر که در ادامه توضیح خواهیم داد اصالت آن قابل تشخیص است.

آزمایش شناوری در آب

طلا از لحاظ چگالی یک فلز سنگین است و این به این معنا است که به سرعت در آب غرق می شود.

برای این آزمایش در یک ظرف استوانه ای شکل، آب بریزید و قطعه ی طلا را در آن بیندازید.

معمولا طلای اصل به سرعت در آب فرو می رود اما قطعه ای که تماما طلا نباشد به کندی غرق خواهد شد.

زنگ زدگی

طلای خالص به هیچ وجه زنگ نمی زند و اگر اثراتی از زنگ زدگی را مشاهده کردید، باید بدانید که احتمالا شما یک فلز غیر از طلا با روکش طلا دارید.

آزمایش با آهنربا

طلا یک فلز غیر معناطیسی است و به آهنربا جذب نمی شود. به همین دلیل اگر شما یک اهنربای قوی در دست بگیرید و در اطراف قطعه ی طلا حرکت دهید نباید هیچ واکنشی نشان دهد.

در غیر این صورت طلای شما یا بدل است و یا اینکه ناخالصی بالایی دارد.

نکات مهم

برای این تست از آهنربای اشپزخانه نمی توان استفاده کرد و باید یک اهنربای نسبتا قوی تر داشته باشید.

همچنین این تست برای قطعاتی که بدل هستند اما برای مثال از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند پاسخگو نیست.

همچنین اگر در طلای شما از آلیاژی به مانند آهن استفاده شده باشد ممکن است نسبت به آهنربا واکنش نشان دهد.

تست طلا با تیزآب

تیزآب یا همان نیتریک اسید که معمولا در تمام طلافروشی ها و طلاسازی ها یافت می شود ماده ای اسیدی است برای تست سلامت طلای شما که می توان به عنوان بهترین روش برای تست اصالت طلا به آن اشاره کرد.

به این صورت که با ریختن یک قطره تیزآب بر روی قسمتی از قطعه اگر هیچ واکنشی و تغییر رنگی مشاهده نشد نشان از اصل بودن طلا دارد ودر غیر این صورت اگر رنگ قطعه تغییر کند نشان از بدل بودن ان است.

منبع

۱ بازدید